Karekod ne işe yarar, nerelerde kullanılır, açıklamadan önce karekod nedir? Onu inceleyelim. Karekod, datamatrix ya da QR kod olarak da bilinmektedir. Yeni çıkan son teknoloji bir barkod sistemi de diyebiliriz. Genelde kare şeklinde olduğu için ve içerisinde minik minik kareler barındırdığından dolayı karekod ismi ile anılmaktadır.

 

Karekod ne işe yarar?

Karekod bilgi akışını oldukça hızlandırabilmektedir. Ayrıca her alanında ayrı ayrı bilgi depolayabildiğinden dolayı bildiğimiz barkodlara nazaran çok daha fazla bilgiyi bünyesinde barındırabilmektedir. Son teknoloji ile artık karekodları, dergilerde, yollardaki bilboardlarda, gazetelerde vb. birçok farklı yerde görebilmekteyiz. Telefonumuza indirebileceğimiz karekod programları ile bu barkodları telefonlarımıza okutabilir ve içeriğinde neyden bahsettiğini kolayca telefonumuzdan görüntüleyebiliriz.

 

Karekod programları nasıl çalışır?

Öncelikle telefonuna bir karekod programı indirmeniz gerekmektedir. Karekod programlarını Google play store’den ya da apple store’den aratarak kolayca indirebilirsiniz. Arama kısmına karekod yazdığınızda birçok program karşınıza çıkacaktır ve genelde bu programlar ücretsiz uygulamalardır. Programı indirdikten sonra içerisine giriyoruz. Karekod’u tarat dediğimizde, programa kameraya erişme izni vermeniz istenecektir. Bu isteği onaylıyoruz zira karekod’u kamera yardımı ile okutacağız aksi takdirde işlemi yapmanız mümkün olmayacaktır.

Okutmak istediğimiz karekoda telefona tutuyoruz ve kodu ekrandaki kare kutucuğun içerisinde ortalıyoruz. Telefonumuz karekodu okuduğu zaman, kodda yazan bilgiye bizi yönlendirecek ve geniş kapsamlı bilgi sahibi olmamızı sağlayacaktır. Eğer karekodda bir web sitesi linki var ise, direk olarak site telefonumuzda kolay ve hızlıca açılacaktır.

Karekod Nedir, Ne İşe Yarar?