Tekstil sektöründe yıkama talimatı olarak hazırlanan bir tür etiket çeşidi olma özelliğine sahip olan Japon akmaz etiket, kullanım maksadı sebebiyle aynı zamanda yıkama talimatı, Akmaz ya da naylon tafta adıyla da ifade edilmektedir. Japon akmaz etiketler kâğıt bazlıdır. Bu etiket üzerine resin ribbona benzer nitelikte bir ribon kullanılarak baskı alım işlemi uygulanmaktadır. Japon akmaz etiketler istenilen her ebat’ a sahip olarak ve her ihtiyaca uygun kalitede üretilebilmekte olup yapışkanlı ve yapışkansız olan çeşitleri de vardır. Fiyatları etiketlerin özelliklerine ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Japon akmaz etiket fiyat farklılığı türüne, çeşidine, kalitesine ve özelliğine göre ortaya çıkar.

Japon Akmaz Etiket Çeşitleri

Yıkama talimatı olarak da adlandırılan Japon akmaz etiket çeşitleri bulunmaktadır. Bu etiket seçenekleri arasında Ağır yıkama Japon akmaz etiket, Hafif yıkama Japon akmaz etiket ve renk almaz, Orta derece yıkama akmaz etiket ve beyaz saten etiketler yerini alır. Japon akmaz etiket seçeneklerinin sahip oldukları özelliklerinden dolayı sipariş verileceği zaman bu etiketin önceden hangi amaç için kullanılacağının kesin olarak belirlenmiş olması gerekmektedir. Daha sonra kullanım amacına uygun nitelikte olan Japon akmaz etiket seçeneği tercih edilerek sipariş verilmesi son derece önemli bir konudur. 

Japon Akmaz Etiketler Nerelerde Kullanılırlar?

Japon akmaz etiketler tekstil ürünlerinde ve yıkama talimatı olarak kullanılırlar. Kâğıt bazlı etiket gurubuna giren Japon akmaz etiketler Hafif yıkamada 30° ye kadar olan ısıdaki yıkamalarda kullanılabilir yapıda imal edilirler. Bu etiketlere D110A ribon ile baskı alınır ve çift taraflı baskı alınabilir özelliktedir. Orta derece yıkama işlemlerinde 60° ye kadar ısıdaki yıkamalarda kullanılabilen Japon akmaz etiketlere D110A ribon ile baskı alınmakta olup çift taraflı baskı alınabilmektedir. 

Ağır yıkama yani kimyasal yıkamalarda kullanılan Japon akmaz etiketler 90° ve üzerindeki yıkama işlemleri için kullanılır. Bu etiketlere D110A ribon ile baskı alınmakta olup çift taraflı baskı alınabilir özelliktedir. Renk Akmaz Japon akmaz etiket türlerine D110A ribon ile baskı alınmakta olup kumaşın yüzeyi daima beyaz kalır. Bu etiketlere çift taraflı baskı alınabilmekte olup taş ve enzim yıkamalarında akma durumu söz konusu olmamaktadır. 

Beyaz Saten Japon Akmaz etiket tek taraflı polyester bazlı bir yapıya sahiptir.  D110A ribon ile baskı alınmakta olup tek taraflı baskı alınabilir yapıdadır. Bu etiket türü 60° ye kadar olan yıkama işlemlerinde kullanılır.

Japon Akmaz Etiketin Özellikleri

Japon akmaz etiketler piyasada farklı isimlerle bilinirler. Naylon tafta, yıkama talimatı ya da Japon akmaz adı ile anılırlar. Tekstil sektöründe kullanılan bir etiket türü olan Japon akmaz etiketler yarı parlak bir yapıya sahiptirler. İnce naylon iplikten dokunmuş olan kumaş üzerine yapılan poliamid kaplama ile meydana gelir. Japon akmaz etiketin yırtılmayan ve yırtılan çeşitleri bulunmaktadır. Bu etiketler yıkama talimatı etiketlerinde meydana gelen hataların giderilmesi amacıyla kullanılırlar. Bu etiketlerin üzerine yazıcılardan baskı alınabilmesi için pürüzsüz bir yüzey vardır. Plastik bazlı Japon akmaz etiketler 80° ye kadar olan yıkamaya dayanabilir yapıdadır. Tekstil sektörü için vazgeçilmez etiket türleri arasında yer alırlar.

Tekstil sektörü tarafından üretimi gerçekleştirilmiş olan her ürün üzerinde en az bir tane olarak kullanılır. Japon akmaz etiketlerin ebatları neredeyse standartlara bağlanmış olmakla birlikte kimi zaman uzunluklarında değişlik olabilmektedir. Bütün tekstil ürünlerinde ortalama olarak 10 cm uzunluklarında ve de 4 cm genişliğe sahip olarak kullanılırlar. Sıcağa karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle yalnızca yıkama işlemlerine değil ütü ısısına karşı da dayanıklılık gösterirler. Japon akmaz etiketler tekstil ürünlerinin türüne göre ve bu üründe kullanılacak olan Japon akmaz etiketinin kumaşı da değişiklik göstermektedir. 

Japon Akmaz Etiket Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar

Japon akmaz etiketler her çeşit tekstil ürününde kullanılabilir bir malzeme olarak öne çıkmaktadır ancak Romayözde takmak işlemi için uygun bir yapıya sahip değildir. Tek kat dikilebilir özelliktedir. Bu etiket kesildiğinde sağılmaz. Otomatik etiketleme makinelerinde kullanım için ideal bir yapı barındırır. Sonsuz renkte baskı yapılabilen bu etiketlerin pürüzsüz bir yüzeyleri vardır. Barkod basımı için uygundur. Bu etiketlerle ilgi dikkat edilmesi gereken en önemli konu da ağır yıkama işlemleri için mi yoksa orta ya da hafif yıkama işlemleri için mi kullanılacağı konusudur. Eğer ağır yıkama işlemlerinde kullanılacaksa etiket seçimi yapılacak olan işleme uygun olarak yapılmalıdır. 

Japon Akmaz Etiket Hakkında Bilgi